Wycieczki 2018

PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

Wycieczki dalekie i bliskie

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

2017

W listopadzie nasza szkoła wzięła udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości. ramach projektu „Otwarta firma” 26 listopada 2018r. uczniowie klas IIIg i klas VIII szkoły podstawowej gościli w firmie INNTEC i Banku Spółdzielczym w Starej Białej. Koordynatorem projektu, którego celem jest tworzenie środowiska społecznego wspierającego przedsiębiorcze postawy młodych ludzi, była pani Zofia Dzierżanowska.
Firma INNTEC zajmuje się projektowaniem, produkcją i konfiguracją kompletnych linii do automatyzacji przepływów wewnątrzzakładowych.Przedstawiciele firmy bardzo dokładnie i ciekawie opowiadali o swojej pracy, przedstawiali różne projekty automatycznych urządzeń usprawniających pracę w magazynach. Uczniowie mieli okazję sterować niektórymi robotami, co sprawiło im wielką satysfakcję. Podczas zwiedzania hali zakładowej uczniowie obserwowali pracę tokarza, ślusarza i wielu innych pracowników przy różnych maszynach i stanowiskach. Dzięki temu uczniowie mieli okazję zweryfikować swoje wyobrażenia na temat różnych zawodów, zapytać pracowników o warunki pracy i ich ścieżkę zawodową.
W Banku Spółdzielczym w Starej Białej uczniowie zapoznawali się ze specyfiką zawodów związanych z finansami, księgowością i bankowością. Pracownicy banku opowiadali m.in. o kredytach, lokatach, windykacji.
Takie wyjazdy i spotkania z różnymi ludźmi na pewno były dla uczniów inspiracją do zastanowienia się nad własną przyszłością i zmobilizowały młodzież do podejmowania właściwych decyzji dotyczących wyboru szkoły ponadpodstawowej czy ponadgimnazjalnej.
Dziękujemy p. Bogusławowi  Strześniewskiemu i p. Marcinowi Łukasikowi za życzliwe przyjęcie, poczęstunek i gadżety firmowe.
                                                                                                       Zofia Dzierżanowska

30 października 2018 roku pierwszaki były na wycieczce w Sali Zabaw „Fikołki” w Galerii Mazovia w Płocku. Miłe wrażenie zrobiła na nas pani, która przywitała uczniów i zapoznała wszystkich z zasadami panującymi w sali. Następnie czym prędzej dzieci ruszyły do zabawek, które już na nich czekały. Niezwykłą atrakcją okazała się ogromna konstrukcja składająca się z labiryntu i zjeżdżalni. Półtorej godziny zabawy w sali, w której znajdowały się różnorodne przeszkody i miejsca do aktywności, minęły bardzo szybko. Pełne niezapomnianych wrażeń i emocji, dzieci wróciły do szkoły. 
                                                                      Monika Pruszkowska, Agnieszka Skalska

Uczniowie klas III gimnazjum 19 października wzięli udział w pokazie filmu „W imię ich matek - Historia Ireny Sendlerowej” z cyklu „Kino na temat”. Dokument opowiadał o działalności Ireny Sendlerowej i powiązanych z nią osób. Dzięki ich odwadze i zdecydowaniu udało się wydostać z warszawskiego getta 2500 żydowskich dzieci. Wszystkie uratowane dzieci przeżyły wojnę. Projekcja filmu połączona była ze spotkaniem z udziałem producenta filmu Piotra Piwowarczyka, który miał zaszczyt poznać panią Irenę osobiście i podzielił się z uczniami emocjami towarzyszącymi podczas tworzenia dokumentu. Temat spotkania: Ocaleni. Żywy dowód poświęcenia ratujących.
                                                       Sylwia Kozińska, Ewa Chmielewska, Sylwia Markowska

Drużyna SKKT-PTTK „Łazik” wzięła udział w Rajdzie Pieczonego Ziemniaka, który odbył się w sobotę 20 października 2018r. Tym razem trasa pieszej wędrówki prowadziła spod cukrowni w Borowiczkach do przystani „Flis” w Liszynie i liczyła 8 km. Piechurom towarzyszyła typowo jesienna aura, czyli przelotny deszcz i lekki chłód. Na mecie rajdu wszyscy mogli spróbować pysznych pieczonych ziemniaków. „Łaziki” w ogólnej klasyfikacji rajdu zajęły III miejsce.
                                                                            Aneta Gromanowska, Rajmund Koperek

17 października 2018r. - Jesienne obserwacje
Piękna październikowa pogoda rozbudziła ciekawość poznawczą uczniów z klas IIa i IIb.
Podczas wycieczki do lasu w Brwilnie i spaceru w pobliskim parku dzieci przyglądały się zmianom zachodzącym w przyrodzie. Pracując w grupach prowadziły obserwacje drzew, a następnie udokumentowały spostrzeżenia na samodzielnie wykonanych kartach obserwacji. Poznały też różne gatunki drzew i krzewów oraz wykonały karty do klasowego zbioru liści. Mali badacze poszukiwali rozmaitych skarbów lasu i z przyjemnością korzystali z piękna jesiennej aury.
                                                                               Anna Gawlińska, Monika Kaczorowska

10 października 2018r. odbył się szkolny rajd rowerowy pod hasłem „Dwukołowa integracja”. Celem wycieczki było poznanie najbliższej okolicy, dostrzeżenie jej walorów przyrodniczych oraz integracja zespołu uczniowskiego. Celem wyjazdu było również propagowanie zdrowego stylu życia, a także wdrażanie młodzieży do czynnego spędzania czasu wolnego. W rajdzie wzięli udział gimnazjaliści z klasy IIIb oraz IIIc wraz z opiekunami. Wyprawę rozpoczęto od zbiórki i odprawy. Następnie uczestnicy założyli kaski ochronne i kamizelki odblaskowe. Gimnazjaliści pokonali 18 km na trasie Stare Proboszczewice - Gnaty – Strusino - Pęszyno – Stare Proboszczewice. Podczas przejazdu całej grupie dopisywały znakomite nastroje, zwłaszcza podczas przerwy w Pęszynie, gdzie odbyło się integracyjne ognisko.                                                                     
                                                                                   Ewa Chmielewska, Sylwia Kozińska

W sobotę 6 października 2018r. drużyna „Łazików” wzięła udział w VII Rajdzie „Brwileńska Ostoja”, którego 12- kilometrowa trasa prowadziła drogami brwileńskiego lasu. Drużyna pod opieką pani A.Gromanowskiej i księdza D.Gołębiewskiego musiała zmierzyć się z trudnymi pytaniami z dziedziny historii, geografii, a nawet żeglarstwa. Dzięki panu Michałowi Umińskiemu, jednemu z organizatorów rajdu, dowiedzieliśmy się, że brwileński las skrywa wiele tajemnic z czasów II wojny światowej, poznaliśmy m.in. tragiczną historię żołnierza polskiego zamordowanego w lesie przez Niemców. Zakończenie rajdu odbyło się w leśniczówce, gdzie na wszystkie drużyny czekały pieczone kiełbaski i nagrody.
                                                                                                       Aneta Gromanowska

W środę 20.06.2018r. uczniowie klas siódmych naszej szkoły wzięli udział w rajdzie pieszym "Rok dla Niepodległej", organizowanym przez nauczycieli i uczniów ze szkoły podstawowej w Starej Białej. W wędrówce po obszarze Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego siódmoklasiści mogli zwiedzić muzeum etnograficzne w Murzynowie, następnie Osadę Młynarza w Radotkach oraz przejść fragmentem ścieżki dydaktycznej rezerwatu Sikórz. Tam na uczestników rajdu czekało ognisko przy którym wszyscy piechurzy mogli wymienić wrażenia z przebytej trasy a także upiec smaczne kiełbaski.

Rajmund Koperek

9. czerwca 2018r. część uczniów klas siódmych i klas gimnazjalnych uczestniczyła w 22. Pikniku Naukowym, który odbył się w Warszawie na stadionie narodowym. Motywem przewodnim tegorocznego Pikniku Naukowego był ruch i wszystko co z nim związane. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce popularnonaukowej odbywającą się każdego roku. W tym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 150 instytucji z kraju i zagranicy. Dla uczestników imprezy przygotowano wiele niesamowitych pokazów i eksperymentów.  Nasi uczniowie mogli z pomocą technologii VR sprawdzić, jak poruszał się Wszechświat chwilę po Wielkim Wybuchu. Przyglądali się jak przemieszczają się i zderzają ze sobą płyty tektoniczne. Dowiedzieli się, jaki kształt miały kiedyś kontynenty, w jaki sposób się przemieszczały i jak przeobrażały na skutek tych wędrówek. Mogli przenieść się również na Czerwoną Planetę, gdzie spróbowali swoich sił za sterami marsjańskiego łazika. Była też okazja, aby czegoś więcej dowiedzieć się o budowie i funkcjonowaniu naszego ciała: jak dokładnie funkcjonują nasze stawy, czy ruch może wpływać na mowę i słuch, jaką rolę pełni w organizmie ruch krwi. Uczestnicy pikniku mogli również wypróbować nowatorskie obiekty ułatwiające przemieszczanie, także samochody przyszłości.
Aktywny udział naszych uczniów w Pikniku Naukowym udowadnia, że nauka może być naprawdę pasjonująca. Piknik jest dla osób, które interesują się nauką i chcą zobaczyć ją z bliska. Ale jest to też miejsce dla tych, którzy fascynacji doświadczeniami naukowymi jeszcze nie poczuli – piknikowe prezentacje mogą w nich zaszczepić tego bakcyla.
                                               Anna Bigorajska, Katarzyna Kowalska, Małgorzata Kowalska


6 czerwca 2018 roku uczniowie klas czwartych pod opieką wychowawców pani Joanny Nowatorskiej, pani Eweliny Świetlik, pana Arkadiusza Mikołajczyka i pani Urszuli Romanowskiej udali się do Murzynowa. Zwiedzając Muzeum-Pracownię Geografii Historyczno-Kulturowej mieszczącą się w malowniczo położonej w dolinie Wisły starej chacie rybackiej mogliśmy poznać dawne sprzęty używane do połowu ryb czy raków, jak również przedmioty codziennego użytku. Ciekawe historie opowiadał nam pan Tomasz Duda z Nadleśnictwa. 
Następnie udaliśmy się do Ogródka Meteorologicznego mieszczącego się na terenie Mazowieckiego Ośrodka Geograficznego, terenowej placówki UW Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych i poznawaliśmy przyrządu do pomiaru pogody.
W oczekiwaniu na autokar kierownik tejże placówki pan Witold Lenart uczył nas jak należy rozpoznawać gatunki poszczególnych drzew i krzewów iglastych i liściastych.
Następnie udaliśmy się do Sikorza, aby wędrując ścieżką dydaktyczną malowniczo położoną nad rzeką Skrwą Prawą poznać inne gatunki roślin i zwierząt mieszkających na terenie Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego.
Po trudach wędrówki mogliśmy odpocząć i posilić się przy ognisku.

W dniach 28 – 30 maja uczniowie klas V, VI, VII, II gimnazjum byli na trzydniowej wycieczce Poznań – Tropical Island – Gniezno (zobacz film). Skorzystaliśmy z oferty biura podróży Iris z Ciechanowa.
Spotkaliśmy się pod szkołą o 5:50, po sprawdzeniu wszelkich formalności ruszyliśmy w drogę. Przejechaliśmy do Poznania gdzie tamtejszy przewodnik oprowadzał nas po Starówce. Na poznańskim Starym Rynku zobaczyliśmy wiele zabytkowych, historycznych budynków. Na placu znaleźliśmy też pomniki oraz zabytkowe fontanny. W trakcie spaceru mogliśmy skosztować Rogala Świętomarcińskiego, a także podpatrzeć "trykające się" koziołki na wieży Ratusza.
Następnie przejechaliśmy do ośrodka przy granicy niemieckiej w miejscowości Torzym, gdzie po zakwaterowaniu czekała na nas obiadokolacja. Wieczorny spacer po okolicy, gry i zabawy integracyjne zakończyły pierwszy dzień wycieczki. Na drugi dzień po śniadaniu ruszyliśmy na Wyspę Tropikalną. Raj na Wyspie - całodniowy pobyt w aquaparku Tropical Islands – w największym tropikalnym wodnym parku w Europie. Ogromne Morze Południowe z piaszczystą plażą o długości 200 metrów. Laguna Bali z grotą i wodospadem. Największy Las Tropikalny świata pod dachem. Wioska Tropikalna z oryginalnymi budowlami. Tropical Island słynie z licznych zjeżdżalni, wodospadów, grot skalnych, morskich prądów, rwących rzek i wielu innych fascynujących atrakcji. Na plażach, których długość przekracza 400m znajdowały się liczne leżaki i miejsca do wypoczynku. Wszyscy znakomicie się bawili i aktywnie wykorzystywali czas spędzony w tym miejscu. Po powrocie czekała nas obiadokolacja i zasłużony wypoczynek. Trzeciego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy w drogę powrotną. Przejechaliśmy do Gniezna. Zwiedzaliśmy Muzeum Początków Państwa Polskiego ze spektaklem audiowizualnym „Kultura Polskich Piastów” oraz katedrę gnieźnieńską. Zatrzymaliśmy się na posiłek i szczęśliwie dotarliśmy do domu. Wycieczka wszystkim bardzo się podobała, nasza szkolna młodzież już dopytuje się o następny wyjazd.
            Katarzyna Kiełpińska, Katarzyna Wyczałkowska, Magdalena Lewicka i Sylwia Kozińska

W dniach 21 - 23 maja 2018r. uczniowie klasy drugiej i klas trzecich Szkoły Podstawowej w Starych Proboszczewicach odbyli wycieczkę nad nasze piękne morze.
Dwie noce spędzili na kwaterze w ośrodku wypoczynkowym „Panorama” w Kątach Rybackich, skąd każdego dnia robili krótsze lub dłuższe wypady do różnych miejscowości.
Po zakwaterowaniu wszyscy pobiegli na plażę, choć to ok. 1,5 km drogi przez las. Po smacznym obiedzie i mokrym spacerze dzieci płynęły statkiem wycieczkowym po Zalewie Wiślanym, a także zobaczyły charakterystyczną Latarnię Morską w Krynicy Morskiej.
Drugiego dnia rano mali turyści pojechali do Trójmiasta. Zwiedzili Skwer Kościuszki w Gdyni, podziwiali niezwykłe gatunki ryb, płazów i gadów pochodzących z różnych rejonów świata w Akwarium Gdyńskim, spacerowali po sopockim molo i Gdańskiej Starówce, zobaczyli Fontannę Neptuna, ratusz i Żuraw. Obfity we wrażenia dzień zakończyli na Westerplatte.
Oprócz głównych punktów programu ośrodek „Panorama” zapewnił dzieciom atrakcje w postaci strzelania do celu, ogniska z pieczeniem kiełbasek i dyskoteki. Niestety nie odbyły się zajęcia na ściance wspinaczkowej z powodu awarii sprzętu, ale ogrodzony plac zabaw zapewnił bezpieczny, radosny wypoczynek.

                 Krystyna Wiśniewska, Wiesława Chrzanowska, Agnieszka Skalska, Lidia Chęcińska

W sobotni ranek, 14 kwietnia 2018r., grupa piechurów z SKKT-PTTK „Łazik” wyruszyła na liczącą 12 km trasę XLII Rajdu „Do Miejsc Pamięci Narodowej”. Droga wiodła przez lasy znajdujące się w okolicach Borowiczek. Wiosenna sceneria oraz słoneczna pogoda sprzyjały wędrówce, która zakończyła się około południa w gościnnych progach Szkoły Podstawowej nr 21. Tam na uczestników rajdu czekała gorąca grochówka oraz nagrody.
W końcowej klasyfikacji rajdu uczniowie ze szkoły w Starych Proboszczewicach zajęli I miejsce.
                                                                            Aneta Gromanowska, Rajmund Koperek

9 kwietnia 2018r. w Szkole Muzycznej w Płocku grupa uczniów z klas II gimnazjum i VII szkoły podstawowej wzięła udział w widowisku telewizyjnym pt. „Jak cię widzą, tak cię piszą”. Widzowie dowiedzieli się, jak wykreować swój wizerunek, by zdobyć wymarzoną pracę lub sławę w Internecie. Po pierwsze trzeba mieć pomysł na siebie, po drugie odwagę, by go realizować. Ale przede wszystkim trzeba wykonać ten pierwszy krok. Wybrani uczniowie zaprezentowali się na scenie jako uczestnicy talk-show. Spotkanie ze światem mediów było bardzo ciekawe i pouczające.
                                                                            Aneta Gromanowska, Rajmund Koperek

9 kwietnia 2018 roku uczniowie z klas 4-6 uczestniczyli w interaktywnym widowisku telewizyjnym pt. "Talent show". W wycieczce łącznie wzięło udział 23 uczniów z naszej szkoły. Zapoznani zostali z kulisami produkcji telewizyjnych, szczególnie teledysków, poznali pracę celebrytów, a co najważniejsze, sami mieli okazję, by wystąpić na scenie i zaprezentować swój talent. Wszyscy świetnie się bawili, mogli zobaczyć własne dokonania na bieżąco na dużym ekranie i poczuć się choć przez chwilę jak prawdziwi celebryci. Uczestnicy w doskonałych humorach powrócili do szkoły.
                                                                                                                       H. Bernal

15 marca 2018r. uczniowie ze szkolnego koła teatralnego oraz chóru wraz z opiekunami obejrzeli w Teatrze Muzycznym w Łodzi światowej sławy musical „Les Misérables”. Spektakl jest adaptacją „Nędzników”, arcydzieła Wiktora Hugo. Opowiada o dramatycznych losach zbiegłego więźnia Jeana Valjeana, który doświadcza duchowej przemiany i poświęca swe życie opiece nad osieroconą dziewczynką. Przeszłość ciągle jednak go ściga, a bezkompromisowy inspektor Javert zrobi wszystko, by Valjean znowu trafił za kraty.
Musical porusza scenami nędzy i społecznego upadku bohaterów, ale także miłości i poświęcenia, które pokazują, że prawdziwa wartość człowieka kryje się w jego wnętrzu. Większość piosenek z musicalu stała się światowymi przebojami. Wspaniała scenografia i efekty specjalne sprawiły, że spektakl na długo pozostanie w pamięci młodych widzów.
                                                                                                       Aneta Gromanowska

7 marca 2018 r. uczniowie klas pierwszych odwiedzili Zakątek Odkrywców w Stróżewku.
Pełni zaangażowania uczestniczyli w warsztatach mydlarskich. Poznali historię mydła oraz samodzielnie je wykonali. Na zakończenie warsztatów dzieci obejrzały niezwykły pokaz baniek mydlanych. Każdy z uczestników na kilka chwil został uwięziony w ogromnej bańce.
Zajęcia rozbudziły wyobraźnię dzieci i zainspirowały je do kreatywnego działania.
                                                                                       Anna Gawlińska


7 marca 2018r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której uczestniczyły dzieci z klas drugich i trzecich szkoły podstawowej. Pierwszym punktem programu była wizyta na Stadionie Narodowym, gdzie ma miejsce Międzynarodowa Wystawa Budowli z klocków Lego Inwazja Gigantów. Jest to ponad 100 najbardziej efektownych makiet z całej Europy. Ekspozycja została podzielona na 12 stref tematycznych zajmujących ponad 3000 m2.

Wśród wielu makiet można było zobaczyć m.in.:

  • Kapitol - niezwykła budowla składająca się z 1 miliona 236 tysięcy klocków przedstawia waszyngtońską siedzibę Kongresu Stanów Zjednoczonych (amerykańskiego parlamentu). Prace nad modelem trwały ponad 6 lat. Kapitol w liczbach: skala 1:40, powierzchnia 25 m2, wysokość: 167 cm, 45 000 okien, 1000 minifigurek.
  • Batmobile - zbudowany w skali 1:1; 7-metrowy pojazd Batmana powstał z 900 000 klocków.
  • Helicarrier to fikcyjny latający lotniskowiec agencji obrony S.H.I.E.L.D występujący w amerykańskich komiksach. Model ma 5 metrów długości.
  • Gotham City - abstrakcyjne miasto, w którym rozrywa się akcja przygód Batmana. Makieta zajmuje 15 m2 i zbudowana jest z 270 000 klocków.
  • Drow to mroczne elfy z magicznej krainy w grach fantasy; na makiecie znajduje się ponad 1000 minifigurek, a najwyższa wieża ma 3 metry wysokości

Drugą atrakcją wycieczki była wizyta w manufakturze lizaków „Cukier lukier”, w której dzieci samodzielnie przygotowały sobie lizaki z masy karmelowo-owocowej.

Na koniec dzieci zwiedziły Stare Miasto. Przewodnik przedstawił dzieciom między innymi historię Kolumny Zygmunta III Wazy oraz Pomnika Małego Powstańca, który upamiętnia najmłodszych uczestników Powstania Warszawskiego. Po spacerze uliczkami Starego Miasta i pamiątkowym zdjęciu przy pomniku Syrenki, z pamiątkami w postaci zestawów klocków Lego dzieci powróciły do domu.
                                                                                             Opracowała Lidia Chęcińska

5 marca 2018r. sześć uczennic klas trzecich gimnazjum uczestniczyło w spotkaniu w ramach innowacji pedagogicznej „Pasje zawodowe – program z wykorzystaniem tutoringu rówieśniczego”, zorganizowanym przez Zespół Szkół Usług i Przedsiębiorczości im. Abpa A. J. Nowowiejskiego w Płocku. Warsztaty dla zawodu technik żywienia odbyły się w Hotelu Petropol w Płocku, gdzie zapoznano uczestniczki z ogólnymi zasadami prowadzenia hotelu, pracą recepcji, dyrektora hotelu oraz szefa kuchni. Pokazano pokoje hotelowe oraz kuchnię i zaplecza.
Uczennice otrzymały dyplomy za udział w programie „Pasje zawodowe” oraz dużą porcję informacji przydatnych w momencie podejmowania decyzji w sprawie wyboru szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłej drogi zawodowej.
                                                                                                               Lidia Chęcińska

Piechurom ze szkolnego koła PTTK „Łazik” niestraszne syberyjskie mrozy. W sobotę 24 lutego wzięli udział w XXXV Rajdzie ZIMA „Szlakami Powstania Styczniowego”. Spacer, który odbył się w prawdziwie zimowej aurze, upamiętniał także setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Około południa grupa dotarła do „Siedemdziesiątki”, gdzie gościnni gospodarze częstowali grochówką i herbatą. W tym roku w rajdzie wzięło udział ponad 500 osób. W końcowej klasyfikacji łaziki ze Szkoły Podstawowej ze Starych Proboszczewic zajęły II miejsce.
                                                                                                      Aneta Gromanowska

Nauka może stać się dla dzieci
ciekawa i zajmująca, jeżeli będzie
opromieniona jasnym światłem
myśli, uczuć, piękna i zabawy.

Wyszukaj

 

Szkoła Podstawowa 
w Starych Proboszczewicach

 

 

ul. Floriańska 4

09-412 Stare Proboszczewice

woj. mazowieckie
Telefon 24 365-00-79
Faks 24 365-00-75

spproboszczewice@gazeta.pl


www.facebook.com/zsproboszczewice
facebook

http://blogiceo.nq.pl/spproboszczewice/

http://blogiceo.nq.pl/gimnazjumproboszczewice/ 

Godziny pracy sekretariatu:

poniedziałek - piątek  7.30 - 15.30

Godziny zajęć lekcyjnych:

1. 7.50 - 8.35
2. 8.45 - 9.30
3. 9.35 - 10.20
4. 10.35 - 11.20
5. 11.35 - 12.20
6. 12.30 - 13.15
7. 13.20 - 14.05
8. 14.10 - 14.55
9. 15.00 - 15.45

 

« Maj 2019 »
PnWŚCzPSN
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031 
 

 

 

 

 


 

 

 

Licznik odwiedzin

4264282